27 lutego 2014

Pączki wegańskie z budyniem jaglanym

Raz w roku można sobie pozwolić i na taką rozpustę... na nic się zdało pieczenie bułek czy parowanie pampuchów, pączki, to pączki. No to są! Wegańskie, orkiszowe i nadziane budyniem z kaszy jaglanej.
Punktem wyjścia był przepis na pampuchy, które pokazywałam na blogu (klik), do ciasta babcinym sposobem dodałam ziemniaki, olej zastąpiłam kokosowym i zmieniłam proporcje. O budyniu natomiast mówiła kiedyś w telewizji śniadaniowej Reni Jusis, pomyślałam, że to będzie świetny sposób na pączkowe nadzienie, nie pomyliłam się i bardzo polecam.


Pączki
Składniki
(na 40 małych lub 20 dużych pączków, ale polecam mniejszy format)
1/2 kg ziemniaków
3 i 1/2 szklanki mąki orkiszowej drobno mielonej (lub nieco więcej)
2 czubate łyżki oleju kokosowego
8 łyżek dowolnego słodu (u mnie ryżowy)
1/2 szklanki mleka roślinnego
3 łyżki octu jabłkowego
20 g świeżych drożdży
łyżeczka soli
2 łyżki oleju/ oliwy 
łyżeczka kurkumy w proszku (opcjonalnie, dla koloru)
olej do smażenia

Budyń jaglany
3 czubate łyżki kaszy jaglanej
szklanka mleka roślinnego
łyżka dowolnego słodu lub więcej (użyłam ryżowego)
pół laski wanilii
łyżka oleju kokosowego

Wykonanie
Obrane ziemniaki gotuję do miękkości w niewielkiej ilości wody, odcedzam, odparowuję i ugniatam tłuczkiem do ziemniaków, odstawiam.
Mleko podgrzewam tylko tyle, by było ciepłe, rozpuszczam w nim drożdże, łączę z ziemniakami, słodem, octem ryżowym, olejem kokosowym. Miksuję żyrafą na jednolitą masę, odstawiam na kilkanaście minut.
Do miski przesiewam mąkę (początkowo mogą być 3 szklanki, potem dosypiemy kolejną porcję adekwatnie do potrzeb), kurkumę i sól, dolewam miksturę drożdżową i wyrabiam przez kilka minut, aż ciasto zacznie odstawać od miski, dosypuję partiami mąkę i wyrabiam chwilę dalej. Dolewam 2 łyżki oliwy, wyrabiam krótko, by ciasto ją wchłonęło, ale pozostało z wierzchu tłuste. Zakrywam szczelnie folią spożywczą i odstawiam do podwojenia objętości, na godzinę lub dłużej.
Następnie nawilżonymi lub natłuszczonymi rękami odrywam niewielkie porcje ciasta i formuję kulki wielkości dużego orzecha włoskiego, wykładam na papier do pieczenia.
W tym czasie rozgrzewam olej w garnku o dużym dnie. Płomień ustawiam na bardzo mały, więc "chwilę" to trwa, czy jest gotowy sprawdzam wrzucając niewielki kawałek ciasta, który powinien uciec do góry i zacząć się smażyć stopniowo zmieniając kolor.
Również zwilżonymi dłońmi odbieram kulki (przy okazji można je doformować), wrzucam do garna, smażę po kilka minut z obu stron, do zbrązowienia. Wyjmując, wykładam na papierowe ręczniki.
Przestudzone nadziewam przy pomocy rękawa do dekoracji z wąską końcówką wypełnionym budyniem jaglany, który przygotowuję tak: kaszę jaglaną prażę na suchej patelni mieszając przez kilka minut aż zapachnie, przekładam do młynka do kawy i mielę na mąkę; do niewielkiego garnka wlewam mleko, mieszam z łyżką słodu (potem można dosłodzić wg własnego gustu), laską wanilii i wydłubanymi z niej ziarenkami; podgrzewając na małym ogniu i mieszając energicznie dosypuję mąkę jaglaną; mieszam przez kilka minut, aż masa zgęstnieje do konsystencji budyniu, dodaję olej kokosowy, teraz można dosłodzić.
Gotowe pączki polałam polewą przygotowaną z karobu, słodu, cynamonu i szczypty soli, była o niej mowa np. w przypadku bezglutenowego ciasta marchewkowego (klik), potem można je posypać wiórkami, zmielonymi orzechami, wiórkami startej skórki cytrusowej czy marchewki.

Oceń przepis:

6 komentarzy:

  1. mielisz taką zanieczyszczoną, niewypłukaną kaszę? chyba bym się nie mogła przemóc, żeby ją dosypać do mleka przed wcześniejszym wypłukaniem, zawsze jak płuczę, to zmieniam wodę 2-3 razy, taka jest szara

    OdpowiedzUsuń
  2. Asia, z pełnoziarnistej mąki tak?Bo pięknie puchate ,a przez kurkumę mają taki ,,słoneczkowy" kolor . A i nadzienie mają w pierwszy sort, polewa też
    Te twoje śliczne paczki właściwie to bezkarnie można jeść, bo skład bardzo , ale to bardzo fajny
    buziaki

    OdpowiedzUsuń
  3. Asiu, sliczne pączki i chociaz mam z dzieciństwa uraz do budyniu to bym sprobowala :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Smakowicie wyglądają te pączki. Pełen wypas!
    Pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Zrobiłam budyń jaglany - cudo! Świetny deser dla dzieciaków. Dodałam do tego własnej roboty sok malinowy i dosłodziłam ksylitolem, wyszło pyszne. Mam tylko jedno pytanie - zrobiły mi się grudy straszne - poradziłam sobie blenderem, ale chciałabym wiedzieć na przyszłość, co zrobiłam nie tak. A tak w ogóle - gratuluję kulinarnego talentu. Jesteś ostatnio dla mnie kuchenną inspiracją, mimo że nie jestem weganką.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Agnieszka, przy dosypywaniu mąki i gęstnieniu masy - trzeba intensywnie mieszać i w odpowiednim momencie zdjąć z gazu- jak tylko zobaczysz, że przypomina budyń

      Usuń